Chemická pasivace slitin hliníku - bez elektrolýzy, při ambientní teplotě

  Atomární depozice vrtev - Chemická pasivace a polymerace hliníkových slitin specializovaným patentovaným přípravkem 
                             
(velmi nízké náklady na likvidaci přípravku - biodegradabilní látky,  výpary NEJSOU nebezpečné pro zaměstnance): 

 
POLYMERNÍ  METALIZACE  SLITIN  HLINÍKU: K technologii je taktéž uveden komplexní rozbor - proč a jak by metoda depozice „ADL a MDL“ mohla nahradit galvanické pokovování.
Ve  zkratce - zatímco galvanizace využívá zinkový povlak, naše technika zahrnuje při pasovaci/eloxování/polymeraci, také nanesení ADL/MDL vrstvy na povrch kovu, čímž se vytvoří bariéra, která brání korozivním prvkům v dosažení podkladového kovu a tím je schopna nahradit galvanické pokovování....

Aluminum-Passivation 

Podstatou technického řešení je přípravek s pěti funkcemi – pasivace konv. povlakem, polymerace atd.:
1. pasivace kovů – v tomto případě slitin hliníku
2. polymerace – ochrana povrchů kovů, tzn. chemická reakce, při které se utváří polymerační ochranný film
3. utěsnění povrchů - týká se zejména slitin hliníku ale také uhlíkových ocelí a nerez ocelí
4. používáme tzv. - Zelené inhibitory koroze*, jde o bio-degradabilní látky, při vysoce výkonném pasivátoru
5. vytváření metody ALD/MLD - ALD-Atomic Layer Deposition...
 
 

Atomární vrstvená depozice – (ALD-Atomic Layer Deposition): ALD je metoda pro nanášení tenkých vrstev materiálů, včetně kovů, na povrch - Polymerní metalizace (PM) - i když se nejedná striktně o polymeraci, mohla by být použita k vytvoření tenké vrstvy kovu na povrchu polymeru, která je poté začleněna do struktury kovu. Další námi používanou metodou je - MLD Molecular Layer Deposition....

 *Zelené inhibitory koroze - tyto specializované inhibitory koroze vytvářející film na površích kovů a působí tak, že vytvářejí ochrannou bariéru nebo blokující vrstvu vyrobenou, z jiné látky než samotné inhibitory.

 
 1. Pasivace a polymerační funkce naším přípravkem při - slitinách hliníku (zasíťování povrchů kovů a těsnící proces při pasivačním procesu):
Polymerní reakce je rozdělena do několika fází, kdy vzniká řetězový mechanismus. Jde o další funkcí přípravku, pro slitiny hliníku (ale také ocelí) – přičemž jde také o utěsnění povrchu kovů. Porézní povrch slitin hliníku a ocelí, tedy povrch s póry, dutinami nebo jinými nerovnostmi, je nutné utěsnit pro ochranu proti korozi a zlepšení estetického vzhledu. Proces utěsnění účinně uzavírá póry ve vrstvě oxidu hlinitého ale také na površích uhlíkových i nerez ocelí a tím zvyšuje odolnost proti korozi.

2. Polymerační a těsnící proces je levnější než galvanizace - současně je prováděn s eloxováním nebo pasivací naším přípravkem:
Dnes běžným procesem utěsnění povrchu kovů se dosáhne až po eloxování v další substanci což zvyšuje náklady. Požadovaný díl se po procesu vyjme z lázně a podstoupí následně proces utěsnění v jiném roztoku (např. typicky to zahrnuje ponoření součásti do vroucí deionizované vody, páry nebo roztoku octanu nikelnatého).
 
2.1. Naším přípravkem je proces utěsnění vykonáván společně s - III Hard anodization. Při utesňovaní povrchů kovů se pórovitá struktúra oxidu uzavírá, čímž nabývá vysokou korózní odolnost. Utěsnění povrchu kovů (pórů) pomocí metody polymerace - abychom uzavřely mikroskopické póry pasivované oceli a eloxovaného hliníku, tak tyto jsou utěsněny pomocí naší metody ADL a MDL  polymerace, tzn. metody chemického utěsnění a to formou procesu zasíťování kovů na makromolekulární úrovni. Poréznost povrchu kovu je nežádoucí vlastnost, která vede ke snížení mechanických vlastností a trvanlivosti.

3. Polymerní metalizace PM – a galvanizace jsou obě metody nanášení kovového povlaku na substrát, ale výrazně se liší ve svých procesech a aplikacích. Polymerní metalizace zahrnuje nanášení tenké vrstvy kovu na polymerní substrát, zatímco galvanizace je proces potahování ocelí vrstvou zinku. Polymerní metalizace bude uplatňována do budoucna v mnoha různých průmyslových oblastech. Metalizace polymery je atraktivním řešením pro zajištění - eroze (koroze), zvýšené elektrické vodivosti, tepelné vodivosti, elektromagnetického interferenčního stínění apod.
− snížené účinky související s teplem, jako je deformace povrchu a vznik zbytkového napětí, tvorba dutin, fázová transformace a další mikrostrukturální změny v povlacích 
− žádná chemická reaktivita ani tendence k oxidaci
− zvýšení zbytkového napětí v tlaku v důsledku efektu zplošťování 
− schopnost zpracovávat velké nebo složité povrchové díly
Obecně PM poskytuje hlubší hloubku vložení ve srovnání s kovovými substráty. Depozice kovového povlaku na polymerech se skládá z dvoustupňového procesu, včetně tvorby první vrstvy a následného nahromadění povlaku.
  
 
Aplikace konverzního přípravku - ponorem nebo postřikem.
Tato specializovaná pasivace a polymerace hliníkových slitin zvyšuje odolnost proti korozi a může zlepšit přilnavost barev, takže je vhodná pro různé aplikace. Specializovaná látka (která je součástí přípravku) rozpouští přirozeně se vyskytující vrstvu oxidu hlinitého na povrchu kovu. To je klíčové pro odstranění kontaminantů a vytvoření čistého povrchu pro následné úpravy. Odstraněním vrstvy oxidu tato aktivní látka připravuje hliníkový povrch pro lepší přilnavost povlaků nebo jiných úprav určených k pasivaci. Současně dochází ke tvorbě ochranné vrstvy, kdy tato vrstva působí jako bariéra proti korozi a zvyšuje pasivační účinek.
 

Tato metoda pasivace hliníkových slitin pomocí chemického konverzního povlaku, s vysokým výkonem povlaku zahrnuje pasivaci Alu slitin roztokem, který odstraňuje kontaminanty a podporuje tvorbu jednotné pasivní oxidové vrstvy u hliníkových slitin, včetně polymerace a utěsnění povrhu. Zahrnuje vytvoření ochranné oxidové vrstvy na povrchu hliníku, která působí jako bariéra proti vlivům prostředí a zabraňuje korozi.

Výhody:
ADL/MDL: Atomární a molekulární vrstvená depozice, včetně pasivace, polymerace a utěsnění povrchu slitin hliníku.
Ekonomické nákladovost: Jde o nákladově velmi efektivní způsob, jak zlepšit odolnost a životnost hliníkových výrobků.
Zvýšená přilnavost: Zlepšuje přilnavost barev a dalších povlaků, což z ní činí cenný krok předběžné úpravy pro různé procesy povrchové úpravy.
Široce se aplikuje: Postřikem (zejména nadrozměrných dílů, které není možné ponořit do pasivačních nádrží) i ponorem daného materiálu.
Vodivost: Tento způsob procesu obvykle neohrožuje elektrickou vodivost hliníku, což je důležité pro aplikace v elektronice.


Chemické konverzní povlaky (MLD) - použití v sektorech průmyslu:
1. Automobilový průmysl (foto níže) – pasivace pomáhá chránit automobilové díly před korozí.
2. Letecký průmysl – pasivace je klíčová pro prevenci koroze v letadlových součástkách.
3. Elektronika – používá se ke zlepšení vodivosti a stability elektrických kontaktů.
4. Výroba obecně – použití v různých odvětvích ke zlepšení trvanlivosti a spolehlivosti výrobků ze slitin hliníku.

Námi patentovaná a používaná - syntéza polymerů (makromolekulární syntéza) ALD/MLD, by mohla být slibnou alternativou galvanického pokovování pro určité aplikace, zejména tam, kde je požadována integrovanější struktura kov-polymer, nebo kde jsou faktorem environmentální obavy. Zatímco galvanizace využívá zinkový povlak, naše ALD/MLD a polymerace zahrnuje nanesení ... ALU-motor1

Záznamy nebyly nalezeny...